Dnes Vám představíme alchymii výroby léku Apis mellifica AKH podle originálního německého lékopisu: Homöopathisches Arzneibuch 2005 : Amtliche Ausgabe. Germany: Deutscher Apotheker Verlag Stuttgart, 2005. ISBN 3-7692-3838-9.
Používají se živé medonosné včely Apis mellifica L.
Základní tinktura a ředění kapalinou se provádí podle předpisu 4b.
1 díl živých zvířat se ve vhodné nádobě přidáním jednoho dílu ethanolu 94% (m/m) usmrtí. Po přidání 1 dílu ethanolu 30% (m/m) se zvířata rozmělní. Po přidání 8 dílů ethanolu 62% (m/m) se suspenze 14 dní nechá stát, přičemž se každý den třikrát protřepe. Základní tinktura se získá filtrací bez použití tlaku. Decimální ředění se provádí ethanolem 62% (m/m) a následná ředění pak ethanolem 43% (m/m).
Vlastnosti
Základní tinktura je zpočátku světle-žlutá a později tmavěji zbarvená tekutina se zápachem slabě připomínajícím včelí vosk.
Zkoušky totožnosti
A. K 1 ml základní tinktury se přidá 10 ml vody R, směs v ultrafialovém světle při 365 nm světle modře fluoreskuje.
B. Chromatografie: Zkouška se provádí chromatografii na tenké vrstvě silikagelu HF254 R (Kieselgel HF254 R Fertigplatte) (H 2.2.4).
Zkoušený roztok: Základní tinktura.
Referenční roztok: 10 mg chininhydrochloridu R, 10 mg mentholu R a 10 mg kyseliny salicylové se rozpustí v 10 ml methanolu.
Na start chromatografické desky se odděleně nanese 50 l zkoušeného roztoku a 10 l referenčního roztoku. Chromatografie se provádí směsí 30 objemových dílů vody R a 70 objemových dílů 1-propanolu R na vyvíjecí dráze 100 mm. Po odpaření mobilní fáze se chromatogram referenčního vzorku pod ultrafialovým světlem při 365 nm a chromatogram zkoušeného vzorku pod ultrafialovým světlem při 254 nm vyhodnotí.
Na chromatogramu referenčního roztoku se na přechodu ze spodní do střední třetiny nachází zářící modrá zóna chininhydrochloridu a na přechodu ze střední do horní třetiny zářící modrá zona kyseliny salicilové.
Na chromatogramu zkoušeného roztoku se mezi zónou chininhydrochloridu a zónou kyseliny salicylové nachází modro-šedivá zóna.
Pak se chromatogram postříká Anisaldehydovým činidlem R, 10 minut se zahřívá při 105 až 110°C a do 10 minut se při denním světle vyhodnotí.
Na chromatogramu referenčního roztoku se v horní třetině objeví modrá zóna mentholu.
Chromatogram zkoušeného roztoku ukazuje těsně pod zónou chininhydrochloridu slabou fialovou zónu, těsně pod ní v ultrafialovém světle při 254 nm viditelnou černou zónu, těsně nad tím jednu až tři hnědé zóny a těsně pod a těsně nad zónou mentolu referenčního roztoku fialovou zónu.
Zkoušky na čistotu
Relativní hustota (2.2.5): 0,890 až 0,910.
Zbytek po sušení (H 2.2.6): 1,25 % až 1,60 %.
Skladování: Chráněno před světlem.
Kdy se používá lék Apis mellifica AKH?
Apis je jeden z nejrychlejších homeopatických prostředků. Působí v případech alergických reakcí s otokem a svěděním, je vhodný u cyst vaječníků, zánětů hrdla či mléčných žláz. Společným jmenovatelem je zhoršení teplem a zlepšení naopak chladem a chladnými obklady.