Homeopatie vědecká aneb „Jak se vyrábí...“ - Stannum metallicum AKH

Homeopatie vědecká aneb „Jak se vyrábí...“ - Stannum metallicum AKH

Seznámíte se s „recepty“ na výrobu léků, které najdete v homeopatickém lékopisu.

Dnes Vám představíme alchymii výroby léku STANNUM METALLICUM AKH podle originálního německého lékopisu: Homöopathisches Arzneibuch 2005 : Amtliche Ausgabe. Germany: Deutscher Apotheker Verlag Stuttgart, 2005. ISBN 3-7692-3838-9.

Používá se kovový cín, který obsahuje minimálně 99,0 % a maximálně 101,0 % Sn.

Vlastnosti

Bílo-šedý, jemný prášek; nerozpustný ve vodě, rozpustný v horké kyselině solné a koncentrované kyselině dusičné.

Zkouška totožnosti

A. 0,1 g látky se vloží do 10 ml kyseliny solné R 1. Směs se zahřívá tak dlouho, až se přestanou tvořit plyny a po zchládnutí se přefiltruje. Jestliže smícháme 3 ml filtrátu s 5 ml vody R, 1 ml roztoku chloridu rtuťnatého R [Quecksilber(II-chlorid] a 2 ml zředěného roztoku amoniaku R 1, vznikne šedá až černošedá sraženina.

B. 1 ml filtrátu získaného při zkoušce totožnosti A se smíchá s 0,1 ml roztoku chloridu železitého R 1 [Eisen(III)-chlorid] a s 0,1 ml roztoku kyseliny vinné (20 g . 1–1) s 0,1 ml roztoku 0,1 g dimethylglyoximu [Dimethylglyoxim] R v 10 ml etanolu 96% R. Jestliže budeme tuto směs za měření modrým lakmusovým papírkem R neutralizovat s pomocí roztoku zředěného amoniaku R, dokud nedojde k alkalické reakci, zbarví se tento roztok intenzívně modře.

Zkouška na čistotu

Zkušební roztok: 1,0 g látky se opatrně smíchá se 4,0 ml kyseliny solné R a po kapkách s 2,0 ml kyseliny dusičné R. Tato směs se opatrně zahřívá na vodní lázni tak dlouho, až se stane roztokem. Zchládnutý roztok se zředí vodou R do 25,0 ml.

Arsen (2.4.2.): 0,50 g látky se opatrně vloží do 2,0 ml kyseliny dusičné R. Směs se s pomocí plamene téměř vysuší. Zbytek se rozředí s 5 ml vody R, pak se krátce zahřeje do bodu varu a přefiltruje do 10 ml měřící baňky. Nástroje i filtr se promyjí vodou R a roztok se zředí doplněním do 10,0 ml. 1,0 ml tohoto roztoku musí odpovídat mezní zkoušce A na arzén (20 ppm).

Železo: Maximálně 200 ppm.

2,5 ml zkušebního roztoku se rozředí vodou R do 10 ml. Roztok se smíchá s 2 ml zředěné kyseliny solné R a 1 kapkou bromové vody R. Po 5 minutách se přebytek bromu odstraní pomocí proudu vzduchu. Dále se tato směs smíchá s 3 ml roztoku thiocyanátu draselného [Kaliumthiocyanat] R a protřepe se.

Referenční roztok se připraví stejným způsobem s 10 ml roztoku železa (2 ppm Fe) R, 1 ml zředěné kyseliny solné R, 1 ml vody R a i kapka bromové vody R. Po 5 minutách se přebytek bromu proudem vzduchu odstraní. Směs se smíchá s 3 ml roztoku thiocyanátu draselného R a protřepe se. Po 5 minutách nesmí být zkoumaný roztok silněji zbarvený do červena než referenční roztok.

Těžké kovy: maximálně 750 ppm.

1,0 ml zkušebního roztoku se smíchá se 4,0 ml vody R a 5,0 ml koncentrovaného roztoku hydroxidu sodného R. Směs se případně ohřeje, až se z ní stane roztok. Po přídavku 0,5 ml činidla thioacetamid R [Thioacetamid-Reagenz] se nesmí roztok zabarvit silněji než směs 3,0 ml roztoku olova R (10 ppm Pb) R, 2 ml vody, 5 ml koncentrovaného roztoku hydroxidu sodného R a 0,5 ml činidla thioacetamid R.

Stanovení obsahu

0,400 g látky se za zahřívání rozpustí v 5 ml kyseliny solné R. Roztok se po ochlazení zředí doplněním vodou R do 100,0 ml. 25,0 ml tohoto roztoku se smíchají s 15,0 ml roztoku edetátu sodného [Natrium-edetat – nitrátové soli kyseliny ethylenndiamintetraoctové] (0,1 mol . 1–1) a 20 ml směsi ze tejných objemových dílů natriumacetátu (164 g . 1–1) R a zředěné kyseliny octové R a zahřívá do varu po dobu 2 minut. Po ochlazení se tento roztok smíchá s 50 ml etanolu 96% R a 0,5 ml čerstvě zhotoveného roztoku dithizonu R (0,5 g . 1–1) v 96% etanolu R. Přebytek roztoku edetátu sodného (0,1 mol. 1–1) se s pomocí roztoku síranu zinečnatého (0,1 mol . 1–1) [Zinksulfat] titruje až do přeměny barvy roztoku z šedomodré do červeno-fialové.

1 ml roztoku edetátu sodného (0,1 mol. 1–1) odpovídá 11,87 mg Sn.

 

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše