Dnes Vám představíme alchymii výroby léku Thuja occidentalis AKH podle originálního německého lékopisu: Homöopathisches Arzneibuch 2005 : Amtliche Ausgabe. Germany: Deutscher Apotheker Verlag Stuttgart, 2005. ISBN 3-7692-3838-9.
Používají se čerstvé olistěné jednoroční větve Thuji occidentalis L.
Příprava: Základní tinktura a ředění se provádí podle předpisu 3a.
Vlastnosti:Základní tinktura je nazelenalá až zelenohnědá kapalina s aromatickým zápachem.
Zkoušky totožnosti:
A. K 1 ml základní tinktury se přidá 5 ml vody R, směs se zakalí.
B. Do roztoku připraveného podle zkoušky A se přidá 0,2 ml roztoku chloridu hlinitého R ( 10 g/l) a roztok se zfiltruje. Ke žlutému filtrátu se přidá 0,2 ml ředěného roztoku hydroxidu amonného R 1, žlutá barva zesílí a směs fluoreskuje v ultrafialovém světlem při 365 nm modrozeleně.
C. Chromatografie: Zkouška se provádí chromatografií na tenké vrstvě (H2.2.4) silikagelu H R (Kieselgel H R Fertigplatte).
Zkoušený roztok: Matečná tinktura.
Referenční roztok: 10 mg borneol R, a 10 mg thujon R se rozpustí v 10 ml methanolu R.
Na start chromatografické desky se odděleně nanese 10 l zkoušeného roztoku a 10 l referenčního roztoku. Chromatografie se provádí směsí 20 objemových dílů diisopropylether R a 80 objemových dílů toluenu R na vyvíjecí dráze 100 mm. Po odpaření mobilní fáze se chromatogram postříká ethanolickým roztokem kyseliny molybdatofosforečné RH a po dobu 5 až 10 minut se zahřeje na 100 až 105 °C a na denním světle se vyhodnotí.
Na chromatogramu referenčního roztoku se ve spodní třetině nachází modrošedá zóna borneolu, ve střední třetině červená až červenofialová ne vždy zřetelně oddělená dvojitá zóna thujonu.
Na chromatogramu zkoušeného roztoku je těsně pod polovinou zóny referenční substance borneolu silná modrofialová zóna, asi ve výšce referenční substance borneolu jedna nebo dvě modrošedé zóny, těsně nad nimi modrá zóna, těsně ve spodní polovině referenční substance thujonu slabá modrá zóna, na úrovni referenční substance thujonu intezivní červená až modrofialová, ne vždy zřetelně oddělená dvojitá zóna jakož i mezi referenční substanci thujonu a čelem chromatogramu dvě modré zóny.
Zkoušky na čistotu: Relativní hustota (2.2.5): 0,900 až 0,920.
Zbytek po sušení (H 2.2.6): minimálně 4,0 %.
Uchovávání: Chráněno před světlem.
Kdy je Thuja occidentalis AKH užitečná?
Používá se při výskytu bradavic, papilomů, myomů apod, také u enzymopatií s problematickým trávením, u průjmů apod.