Homeopatie vědecká aneb

Homeopatie vědecká aneb "Jak se vyrábí" - Hepar sulfuris

Seznámíte se s „recepty“ na výrobu léků, které najdete v homeopatickém lékopisu.

V rámci vzdělávání našich studentů Vás necháme pravidelně nahlédnout do homeopatické kuchyně, ve které se připravují naše léky.

Dnes Vám představíme alchymii výroby léku Hepar sulfuris AKH podle originálního německého lékopisu: Homöopathisches Arzneibuch 2005 : Amtliche Ausgabe. Germany: Deutscher Apotheker Verlag Stuttgart, 2005. ISBN 3-7692-3838-9.

Používá se látka, která vznikne žíháním směsi uhličitanu vápenatého, získaného z mušlí ústřic a síry, získané se sirných výkvětů. Obsahuje minimálně 24,0% a maximálně 33,0% síry S (Ar 32,0) ve formě sulfidu.

Zkouška totožnosti

A. Jestliže se smíchá 0,1 g látky s 2 ml kyseliny octové R, zabarví se unikajícím sirovodíkem přiložený olovnato-acetátový papírek R [Blei(II)-acetat-Papier] do hněda. Směs se uchová pro příští Zkoušku totožnosti B.

B. Směs, uchovaná od Zkoušky totožnosti A, se rozředí vodou R a přefiltruje. Jestliže . ..smícháme přefiltrovaný roztok s 0,5 ml roztoku amoniak-oxalátu R, vznikne bílá sraženina, která .se po přidání 1 ml roztoku amoniaku R nesmí rozpustit. Když se pak do této sraženiny přidají 2 ml kyseliny solné R1, rozpustí se tato sraženina.

C. 0,1 g látky se rozpustí v 5 ml kyseliny solné R. Směs se zahřeje do varu a vaří tak dlouho, dokud zápach po sirovodíku přestane být vnímatelný. Jestliže pak smícháme tuto směs s 10 ml vody R a 0,5 ml roztoku chloridu barnatého [Bariumchlorid] R1, vznikne jemná bílá sraženina.

Stanovení obsahu

0,100 g látky se v odměrné baňce [Iodzahlkolben] smíchají s 40,0 ml roztoku jódu (0,05 mol . 1–1) a 1 ml zředěné kyseliny solné. Směs se nechá 40 minut odstát v uzavřené nádobě chráněná před světlem, přičemž se několikrát protřepe. Poté se rozředí vodou R do 100 ml a po přidání 1 ml roztoku škrobu R s roztokem thiosíranu sodného (0,1 mol . 1–1) se titruje.

1 ml roztoku jódu (0,05 mol . 1–1) odpovídá 1,6 mg S ve formě sulfidu.

Lékové formy

1. decimální roztěr obsahuje minimálně 2,3% a maximálně 3,6% S ve formě sulfidu.

Kdy se Hepar sulfuris AKH používá:

- hnisavé záněty
- angíny, záněty uší a nosu
- bolesti v krku s píchavou bolestí
- přecitlivělost k bolesti a tlaku

Ke stažení ZDE.

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše